Vrcholom chovateľskej jesene 2019 bola už tradične AkvaTera Trnava, ktorá otvorila svoje brány už 13. rok po sebe. V súčasnosti najväčšia predajná výstava spojená s akvaristikou a teraristikou na Slovensku priniesla už tradične dobrú atmosféru, vysokú návštevnosť a množstvo zaujímavého sortimentu.

Mestská športová hala Trnava praskala vo švíkoch (Foto: AkvaTera).

Takmer 4 000 návštevníkov postupne vchádzalo do Mestskej športovej haly Trnava, kde mali možnosť stretnúť sa s chovateľmi rôznych plazov, pavúkov, ale aj modliviek a iného hmyzu. Organizátori v predpredaji sprístupnili až 1 000 vstupeniek, čo výrazne pomohlo v napĺňaní pohára zvedavosti nedočkavých chovateľov. Počasie akcií prialo v plnej miere, čo sa podpísalo na vysokej účasti rodín s malými deťmi.

Ponuka živočíchov a rastlín oslovila nielen začínajúcich, ale aj skúsených chovateľov. V ponuke sa vyskytli rôzne druhy hadov napr. čierne sfarbené koralovky Lampropeltis getula nigrita, rôzne farebné mutácie užoviek červených, ale aj zaujímaví potravní špecialisti akými sú hmyzožravé užovky rodu Eirenis a hady vajcožrúty rodu Dasypeltis. Nechýbali ani jaštery, či rôzne druhy gekonov.

Hmyzožravý had rodu Eirenis (Foto: Pavol Purgat).

Z bezstavovcov sa mohli návštevnici tešiť na rôzne druhy pavúkov, kde vyčnievali nádherne sfarbené druhy ako Dolichothele diamantinensis, Chromatopelma cyaneopubescens, či Harpactira pulchripes. V ponuke boli dokonca aj mláďatá bičovcov. Zaujal aj predajný stôl s modlivkami, ktorý obsahoval známy druh podobný orchideám – Hymenopus coronatus a množstvo iných pestrofarebných druhov. Novinkou na výstave bol predajný stôl s rôznymi druhmi švábov, kde sa mohli chovatelia pokochať aj metalicky zeleno sfarbeným druhom Pseudoglomeris magnifica.

Śváby Pseudoglomeris magnifica (Foto: Peter Pecina).
Orchideová modlivka Hymenopus coronatus (Foto: Veronika Vrablicová).
Vtáčkar Dolichothele diamantinensis (Foto: Radoslav Duda)

Akvaristi si medzi predajnými stolmi prišli istotne na svoje. V ponuke sa zjavili rôzne typy sladkovodných kreviet, slimákov a rýb. Medzi rybami zaujali napr. Scleropages jardini AROWANA Pearl, Polypterus ornatipinnis, či Mastacembelus erythrotaenia. Spoločne so žívočíchmi si mohli návštevníci zakúpiť aj chovateľské náradie a krmivá.

To najcennejšie však vyplývalo z výbornej atmosféry, kedy si chovatelia osobne vymieňali svoje chovateľské postrehy a skúsenosti. Práve súdržnosť, utužovanie vzťahov medzi fanúšikmi rovnakého hobby a schopnosť motivovať mladých ľudí k záujmom spojených so spoznávaním prírody je to, čo robí akcie AkvaTera jedinečnou. Tešíme sa na jar už – 5. apríla!